Migren Nedir ?

Halk arasında yarım baş ağrısı diye bilinen , başın ve yüzün yarısını kaplayan özel bir  ağrıdır. ağrı bazen enseden başlar, bazen gözden belirli yeri olmayan siddetli bir ağrıdır. Ağrılar bazen bir noktadan yayılır ve tüm bölgeyi etkiler. Birkaç dakika sürebileceği gibi saatlerce hatta günlerce devam eder. Migren, beyinde oluşan herhangi bir hastalığın belirtisi’de olabilir. Başın yarısında zonklamalar, bulantı ve bazen kusma görülür. Gözünün önünde siyah benekler, bulanık lekeler, uçuşur. Bazı kimseler, konuşmakta da zorluk çekerler. Ağrı geldiği zaman, karanlık sesiz bir ortam ister.

Migren hastalığın nedeni 

Hehangi bir sebepten dolayı, Boyun atlas omurga ve boyun C2 omurga ekseninde oluşan  düzensizlikler ( Eksen kayması) migren hastalığının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Boyun omurgaları tamamen mekanik duzeneklerden oluşur, görevi; Omurga kanalından geçen omurliğimizi korumak , beyin hücresi olan nörönları besleyen damarları muafıza etmek, Yüz, göz ve çevrisindeki sinirları da korumak, Kafatasımızın binlerce değişik fiziksel haraket yapma olanağı sağlamak gibi fonksiyonu vardır.

Migren hastalın’da; Boyun atlas ve C2 omurga eksen kayamaları , beyini besleyen vertebralis damarlar ve yüz bölgesindeki sinirleri baskı oluşturduğundan, bu bölgede gerilim yaratmaktadır, Gerilim belli seviye’ye gelindiğinde, şiddetli baş ağrısı, yüz sinirlerın’da ( tek yada çift taraflı Göz, dudak… vs) hassasiyet oluşmaktadır.

Migrenin  Özellikleri:

Migrenli atağın (krizin) başlangıcında başın bir bölgesinde başlar. Bu özelliği sebebi ile yarım başağrısı olarak da bilinir. Bazen baş ağrı ile beraber göz, dudak, ense kökü ve sırtına yayılan ağrılar olur,  Zonklayıcıdır, giderek şiddetlenir ve genişler, kafa yarısını veya tamamını etkiler. Ağrının şiddeti ve süresi değişkendir. Çok şiddetli olabileceği gibi orta veya hafif şiddette olabilir. Migren atakları bazı hastalarda haftada birkaç kez olurken diğer bir kısım hastada çok seyrek olabilir. Ancak genel bir ortalama ayda 2-3 atak şeklindedir. Beraberinde bulantı veya bulantı ile birlikte kusma, ışık ve gürültüden, sesten rahatsız olma vardır. Normal ışık ve sesler çok rahatsız edici olabilir. Bu yüzden bir kısım hastalar karanlık ve sessiz bir odada yatmayı tercih ederler.

Başağrı (migren) tetikleyen faktörler:

Stres ve Duygular: Emosyonel olaylar migrenin başlamasında önemli role sahiptirler.

Hormonal Değişiklikler: Migrenli kadınların yaklaşık %70′inde ataklar adet döneminde sıklaşır ve şiddetleri artar. Bazı kadınlarda ise migren krizleri sadece adet dönemlerinde olur. Bir kısım kadın hasta özellikle menstrüasyon sırasında olan ağrılarının daha şiddetli olduğunu ifade ederler.

Diyet Faktörleri ve Bazı İlaçlar: Yiyecek ve içeceklerde bulunan bazı maddeler damarlar üzerine direkt etki ederek onları genişletir ve böylece migreni başlatabilirken bir kısım maddeler de daha ziyade dolaylı yoldan etki ederek bazı refleks yollar ile ağrıyı başlatabilirler. Mesela alkol direkt etki ederken kafein ve nikotin gibi maddeler dolaylı yoldan etki etmektedir.

Uyku: Fazla uyku ve uykusuzluk migren krizini başlatabilir.

İklim Değişiklikleri: Bazı migren hastaları iklim ve hava değişikliklerinden etkilenebilirler.Kişisel Alışkanlıklar, Kokular vs: Sigara migreni provoke edebilir. Bazı ağır kokular migreni provoke edebilir, bu durumlardan kaçınılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>